A Lencioni módszertan
A Lencioni-féle modell a csapat eredményességét a bizalom, konfliktus-kezelési képesség, elköteleződés, elszámoltathatóság létéből vezeti le. Patrick Lencioni csapatmodellje szívesen használt elméleti keret felső vezetői csapatok együttműködés fejlesztése során.
A Patrick Lencioni által alkotott modell 5 egymásra épülő szintet különböztet meg. Az egyes szintek hiánya a csapat diszfunkcionális működését hozza magával, míg a szintek meglétéből a csapatok eredményes működése következik. A modellhez kapcsolódó kérdőívet 2004 óta több mint 150.000 résztvevő töltötte ki. A résztvevők a legkülönbözőbb csapatokból kerültek ki (sikeres felső vezetői csapatok és NFL játékosok egyaránt szerepeltek a mintában).
Ez az online felmérés jól használható eszközt szolgáltat csapatok együttműködés-fejlesztéséhez. A kérdőív mögötti módszertan alapját a Lencioni-féle „The Five Dysfunctions of a Team” modell jelenti. Az egyes résztvevők a felmérés kitöltése révén visszajelzést kapnak arról, hogy hogyan teljesít a csapat bizalom, konfliktus, elköteleződés, elszámoltathatóság és eredményesség tekintetében. Ez az online teszt 2004 óta közel 200 000-es vezetői mintán benchmarkol-va tart tükröt a legkülönbözőbb csapatoknak.
Hogyan építjük be a modellt folyamatainkba?
Az ajánlott program során a modellt reflexiós felületként használjuk. A modell támpontot biztosít a résztvevők számára abban, hogy fókuszáltan és irányítottan megvizsgálhassák a működésüket és a jövőbeli működéssel kapcsolatos elvárásokat.
Lencioni modellje szerint az ideális csapatjátékosok három alapvető készséggel rendelkeznek, amelyek alkalmassá teszik őket arra, hogy ideális csapatjátékosokká váljanak: az alázattal, a lelkesedéssel, és a jó emberismerettel. Ezeknek fejlesztési módjaival is foglalkozunk.