Jó gyakorlatok nem csak vezetőknek!
Saját bőrünkön érezzük, ügyfeleinktől halljuk, és kutatási adatok támasztják alá, hogy 2022 legnagyobb kihívása a kiégés elkerülése lesz. Stress-down Friday sorozatunk olyan, akár általunk is alkalmazott jó gyakorlatokat osztunk meg, melyek segíthetnek csökkenteni a kiégés kockázatát és kialakítani a fenntartható működés kultúráját a munkahelyeken. A kiégés nem „gyógyítható” egy-egy új szokással, vagy egy kis pihenéssel. Alapvető, meghatározó változásokra lehet szükség. Bátorítunk mindenkit, hogy próbálja ki az ötletekből azt, ami tetszik neki!
Bármennyire is szeretjük a munkánkat, vagy elkötelezettek vagyunk a munkahelyünk felé – könnyen kiégéshez vezet, ha nem hagyunk időt és teret arra, hogy feltöltődjünk, lemerült energiakészleteinket újratöltsük. Ha erre nincs terünk, akkor a tartalékainkat kezdjük használni, amik pedig egy idő után kimerülnek. Abban az állapotunkban, amikor már a tartalék energiaraktárunk is majdnem üres, már arra sem jut erőnk, hogy felismerjük, hogy valami nem stimmel.
Nincs időnk tűnődni azon, hogy hogy vagyunk, nincs erőnk végiggondolni, hogy mire lenne szükségünk. általában ilyenkor az elménk robotpilóta részét működtetjük, hiszen ez energiatakarékosabb, mint a tudatos és reflektív gondolkodás.
Robotpilóta üzemmódban automatikusan tesszük egyik dolgunkat a másik után, befordulunk a megszokott sarkon, automatikusan válaszolgatunk e-mailekre, megvesszük a megszokott élelmiszereket hazafelé a boltban, majd pihenésképpen nyomogatjuk a telefonunkat, vagy ledőlünk az esti sorozatunk elé. Ebben az állapotban nem éljük meg a jelent, az eszünk máshol jár, a következő tennivalón, a jövő heti határidőkön vagy azon, hogy mit rontottunk el korábban. Talán sejthető, hogy minél többet vagyunk ebben a robotpilóta módban, annál kevésbé töltődünk és annál inkább termeljük magunknak az újabb és újabb feladatokat. Hiszen nem gondoljuk végig, hogy hol spórolhatnánk, kitől kérhetnénk segítséget, vagy hogyan válhatnánk hatékonyabbá.
Persze néha úgy érezzük, hogy a legjobb lenne teljesen kimenekülni ebből a taposómalomból és például Balin megtalálni újra az élet értelmét. Sajnos erre nem mindig adódik lehetőség. Van, hogy rövid távon nem tudunk gyökeresen változtatni az életünkön, hiszen a munkahelyünkre szükségünk van, és ott vannak a gyerekek is, meg a sok egyéb fontos feladat.
Ha a helyzeten nem is, a működési módunkon változtathatunk. Kikapcsolhatjuk a robotpilótánkat egész egyszerűen azzal is, hogy megszokott köreinket elkezdjük tudatosan másképp csinálni. Ahogy nem szoktuk. Bal kézzel mosunk fogat. Másik úton megyünk hazafelé, még ha az öt perccel hosszabb is. Valamilyen másik ételt választunk vacsorára. Ha régen volt valamilyen hobbink, vagy van olyan barátunk, akivel régen beszéltünk, akkor szánunk egy kis időt rá.
Bármi, ami megtöri a rutin automatizmusait szükségképpen kikapcsolja a robotpilótánkat. Figyelmünket követeli, tudatos átgondolást igényel – merre is menjünk? hogyan is csináljuk? milyen fűszer is illene ehhez? – ami máris megakadályozza azt, hogy az eszünk közben máson járjon, mint ahol és amiben éppen vagyunk.
Ez pedig frissíteni fogja a gondolkodásunkat, növeli a rugalmasságunkat.
Ezek olyan apróságok is lehetnek, amik messze nem tekinthetők nagy változtatásnak vagy életmódváltásnak, egyszerű kis dolgok, amiknek mégis felpezsdítő hatásuk lehet. Próbáljátok ki, hogy egy héten keresztül minden nap valamit másképp csináltok, mint a megszokott. És figyeljétek meg, milyen hatással van ez rátok! Tapasztalataitokról szívesen olvasunk is, ha van kedvetek kommentben megosztani velünk és másokkal.