Mediáció vezetőknek, HR szakembereknek
A tréningen kifejezetten arra készítünk fel, hogy munkahelyi környezetben hogyan tudod a lehető leghatékonyabban segíteni vezetőként a csapatodban, és HR munkatársként a kollégák közötti feszültségek feloldását. Ehhez a mediáció eszköztárát és más egyéb technikákat is segítségül hívunk.
Hétköznapjaink nagy részét a munkahelyen töltjük, ám hogy a munkával töltött idő valóban produktív-e, azt számos tényező befolyásolja, és ezek között kiemelten fontos munkakapcsolataink minősége. A kiegyensúlyozott, stabil, békés – akár baráti – kapcsolatok megléte pozitívan befolyásolja az egyéni kreativitást és az együttműködési hajlandóságot, ezáltal közvetlenül is hat a csapat egészének teljesítményére. Ezzel szemben a feloldatlan sérelmek, rendezetlen viták, elmérgesedő konfliktusok romboló erőként nehezítik a hatékony munkavégzést és a közös célok sikeres teljesítését.
Egy klikkekre szakadó, rendszeres csoportfeszültségekkel vagy akár személyes ellentétekkel küzdő csapat élén állni vezetőként vagy HR támogatói szerepben lenni különösen komoly kihívás. Rengeteg energiát emésztenek fel ezek a helyzetek, és gyakran nehéz megtalálni, hogy mi is a vezető vagy HR segítő szerepe egy-egy konfliktus rendezésében. A békebíró szerepét elkerülve hogyan tudjuk úgy támogatni a csapatunkat, hogy ne csak kerülgessük a forró kását, hanem nézzünk is szembe a valós nehézségekkel? Hogyan beszéljünk ezekről a néha igazán kényes témákról úgy, hogy közben nem okozunk nagyobb gondot, mintha semmit sem tettünk volna?
MILYEN MÓDSZEREKKEL ISMERKEDHETSZ MEG A TRÉNINGEN ÉS MILYEN TÍPUSÚ KONFLIKTUSHELYZETEK OLDÁSÁRÓL LESZ SZÓ?
- A személyes konfliktusok rendezésének hatékony és egyszerűségében csodálatos módszere a mediáció.
- Ha a feszültségben az egész csapat érintett – pl. kilkkekre szakadó csoportok esetén – akkor a team coaching módszertani elemeiből tudunk kiindulni.
- Amikor a csoport és egy egyén közti feszültséget kell oldanunk, akkor a resztoratív mediáció, vagyis a körmódszer eszköztárára támaszkodhatunk.
Mindhárom módszer célja a harc, a fenyegetettség, a feszültség és a jóvátehetetlenség transzformálása, melyekből a folyamatban lehetőség, nyitottság, megbocsátás, megértés és elfogadás válhat.
A tréning során nem egyik vagy másik módszertárból indulunk ki, hanem komplex, intergratív szemlélettel közelítünk a munkahelyi konfliktuskezelés témájához. A tréning célja, hogy a résztvevők a munkahelyen tipikusan jellemző konfliktushelyzetek világában magabiztosan eligazodjanak, és mindig az adott helyzetnek megfelelő legjobb eszközöket tudják alkalmazni a béke és a harmónia megőrzése céljából.
KIKNEK SZÓL A TRÉNING?
Várunk minden olyan vezetőt, HR-es kollégát, szervezetekben dolgozó coachot, trénert és szervezetfejlesztő szakembert, aki emberekkel foglalkozik a szervezetben, és aki a munkahelyi légkör iránt érzékenységgel bír vagy ebben szeretne fejlődni.
A TRÉNINGEN ÉRINTETT TÉMÁK:
- Hogyan ismerem fel, hogy a saját szerepemben mikor van dolgom mások konfliktusával?
- Csoportdinamikai tényezők
- Konfliktustípusok
- Hogyan és milyen mélységig érdemes beavatkoznom úgy, hogy közben szerepazonos maradjak?
- Szerepvállalás és szerepkonfliktus, határok tartása
- Mikor érdemes külsőst bevonni?
- Milyen módon tudok valós támogatást adni a csapatom tagjainak konfliktusaik rendezésében?
- Mediációs eszközök alkalmazása a munkahelyen
- Team coaching eszközök a konfliktuskezelésben
- Helyreállító mediáció, vagyis a körmódszer a munkahelyen
- Bullying kezelése
- Gyakorlás
- munkahelyi helyzetgyakorlatok
- saját helyzetek közös feldolgozása
HA RÉSZT VESZEL A TRÉNINGEN, NEM KELL TÖBBÉ…
- békebíróként igazságot tenned mások vitájában, hiszen megtanulod, hogy hogyan segíts másoknak anélkül, hogy bárkinek a pártját fogod
- félned a konfliktusoktól, hiszen pontosan fogod tudni, hogy hogyan segíthetsz
- nem kell tojáshéjon lépkedned, amikor a kollegáiddal beszélsz, hiszen néven tudjátok majd nevezni a problémákat és el tudtok indulni a megoldás felé
- bizonytalankodnod, hogy van-e szereped egy-egy helyzetben, mert tisztán fogod látni, hogy mikortól és meddig tudsz te felelősen segíteni
- tehetetlennek érezned magad, amikor rossz hangulatot érzékelsz a csapatban, mivel a kezedben lesz egy csomó eszköz, amit alkalmazni tudsz
MIT AD A CSAPATNAK, HA MEGFELELŐ MÓDON TUDOD SEGÍTENI A KONFLIKTUSOK RENDEZÉSÉT?
- A vitában minden érintett által elfogadható megoldás születik, melynek feltételeit közösen alakították ki. Ez magával hozza, hogy amiben megállapodtak, annak megtartásában egyforma mértékben elkötelezett legyen mindenki, így nagyobb eséllyel tartják be a megállapodásokat.
- A folyamat mellékhatásaként a megtanulnak egymással erőszakmentesen kommunikálni: felismerni és kifejezni a saját valódi igényüket és meghallani, megérteni a másikét.
- Nyitottabbá válnak konfliktuskezelési technikák elsajátítására és/vagy alkalmazására – nagyobb eséllyel lesznek ők maguk is képesek a jövőbeni konfliktusaik önálló rendezésére.
- Jobbá válik a hangulat a csapatban, aminek az eredményeként nagyobb mértékű lesz az egyéni kreativitás és jobbá válik a csoport teljesítménye.
Tarczali Orsolya tanácsadó, coach, mediátor és Salamon Dorottya szervezetfejlesztő tanácsadó, tréner, mediátor
GROW Tréningterem: 1037 Budapest, Montevideo u. 3/a
2025. ősz
Ár: 390.000,- Ft + 27% ÁFA
Az ár tartalmazza a 3 nap képzést, az oktatási anyagokat, a helyszín és kávészünet bekészítés költségeit.
Ha bármilyen kérdése van tréningünkkel kapcsolatban, vagy szeretne jelentkezni, az alábbi elérhetőségeken keressen minket:
Almási Éva
Tel.: +36 30 411 4143
e-mail: almasi.eva@grow-group.com