Stress Down Friday 09: Tarts mikroszünetet!

Jó gyakorlatok nem csak vezetőknek!

Saját bőrünkön érezzük, ügyfeleinktől halljuk, és kutatási adatok támasztják alá, hogy 2022 legnagyobb kihívása a kiégés elkerülése lesz. Stress-down Friday sorozatunk olyan, akár általunk is alkalmazott jó gyakorlatokat osztunk meg, melyek segíthetnek csökkenteni a kiégés kockázatát és kialakítani a fenntartható működés kultúráját a munkahelyeken. A kiégés nem „gyógyítható” egy-egy új szokással, vagy egy kis pihenéssel. Alapvető, meghatározó változásokra lehet szükség. Bátorítunk mindenkit, hogy próbálja ki az ötletekből azt, ami tetszik neki!


Alapvetően ezek a #stressdownfriday szösszenetek arról szólnak, hogy mivel előzhetjük meg egyéni szinten és a csapatunk szintjén a kiégést. Nem a csodamegoldást, és az egy helyes prevenciós módot kínáljuk, hanem olyan apró, akár már holnap megcselekedhető ötletek halmazát, amelyek mind a kiégéshez vezető út valamelyik összetevőjén alakíthatnak.

A most következő sem egy olyan tipp, ami önmagában megszüntethetné a munkahelyi és az élettel járó stresszhatást, ugyanakkor hozzájárulhat ahhoz, hogy a napi egyensúlyunkat gondosabban őrizzük, és fenntartsuk a stressz csökkentésének, redukciójának folyamatos gyakorlatát. Ez pedig a napi mikroszünetek beiktatása a munkaidőnkbe.

Aki valaha dohányzott, az tudja a függőség okozta nikotinvágy tompítása mellett ez a káros szokás azért is volt „jó”, mert rendszeresen és indokoltan fel lehetett állni, abba lehetett hagyni, amit éppen csináltunk, és helyszínt változtatva, esetleg társasággal beszélgetve ki lehetett szellőztetni a fejünket. De miért kellene ehhez mérgezni magunkat a dohányzással? Pedig még törvényileg is elő van írva, hogy szabályos időközönként egészségünk védelmében tartsunk szünetet, mégsem tesszük ezt meg.

Egy munkanap során öt-hat alkalommal nagyon jótékony hatású lenne, ha rövid, ám teljesen kikapcsoló szünetet tartanánk.

Most, hogy végre többnyire igazán itt a tavasz, a koranyár és virul a természet, érdemes ezt a szabad levegőn tölteni. Menjünk ki a teraszra, sétáljunk egyet a háztömb körül vagy legalább álljunk oda az ablakhoz. A friss levegő simogatja az arcunkat, a napfény feltölt. De persze az is jó, ha ezeket a mikroszüneteket valami kellemes rágcsálnivaló fogyasztásával vagy néhány nyújtógyakorlattal töltjük.

Az a lényeg, hogy igyekezzünk a testünknek kedvezni ebben a néhány percben. Mindful módon vagyis tudatos jelenléttel figyeljünk oda arra, amit éppen csinálunk, ha sétálunk egyet, akkor a mozgásunkra, az érzetekre, amik közben érnek, ha majszolunk valamit, akkor igyekezzünk az ízre, az étel állagára koncentrálni. Kíméljük meg az agyunkat a munkától, arról, hogy a tennivalókat sorolja végeláthatatlanul. Éppen eleget dolgozik szegény tudatos agyunk a munkánk hosszú órái során.

A Grow irodája a Montevideó utcában tipikus és szép, ápolt budapesti irodaházas környezetnek tekinthető. Itt éppen öt perc tenni egy kört a háztömb körül. Mégis kevesen sétálgatnak, pedig mennyit tennénk ezzel magunkért!

Akinek van nyitottsága a meditációra, az azzal is töltheti ezeket a mikroszüneteket. Már pár percet is érdemes lehet meditálni. Itt találtok egy könnyű, és azonnal bevethető rövid meditációs technikát. Bármit is csináltok, még ha az ablakon bámultok is ki öt percig, többet tesztek magatokért és a munkátok hatékonyságáért is, mintha folyamatosan dolgoznátok.

© 2018 copyright GROW Group | A Grow Szervezetfejlesztési Tanácsadó Zrt. engedélyezett felnőttképzési intézmény, nyilvántartásba vételi száma: B/2020/003274; engedélyszáma: E/2024/000035