Jó gyakorlatok nem csak vezetőknek!
Saját bőrünkön érezzük, ügyfeleinktől halljuk, és kutatási adatok támasztják alá, hogy 2022 legnagyobb kihívása a kiégés elkerülése lesz. Stress-down Friday sorozatunk olyan, akár általunk is alkalmazott jó gyakorlatokat osztunk meg, melyek segíthetnek csökkenteni a kiégés kockázatát és kialakítani a fenntartható működés kultúráját a munkahelyeken. A kiégés nem „gyógyítható” egy-egy új szokással, vagy egy kis pihenéssel. Alapvető, meghatározó változásokra lehet szükség. Bátorítunk mindenkit, hogy próbálja ki az ötletekből azt, ami tetszik neki!
Ezúttal elővesszük a munkahelyi működés legneuralgikusabb pontját: a meetingeket.
Nem véletlen, hogy szinte minden, a munkahelyi stressz csökkentését célzó kezdeményezés, hozzányúl a céges meeting-gyakorlathoz. A stresszt nem feltétlenül maguk a meetingek okozzák, sokkal inkább a mennyiségükkel van baj. A hibrid működésben is fontosak a meetingek, beszéljünk egymással, lássuk, hol tartunk, találjuk ki közösen az irányokat, legyen meg minden szükséges információ egy-egy döntéshez. Azonban, talán a fizikai távolságot ellensúlyozandó, annyira elharapózott a meetingelés, hogy sokan arról panaszkodnak, hogy a munkaidejük egésze meetingeken telik, és nincs idő a valóságos munkára. Ez nagy mértékben növeli az érzékelt nyomást a munkából fakadó stresszt.
Az is teljesen általános megélés, hogy a munkavállaló olyan meetingen ül, amihez nem igazán van köze, nem érinti őt. Ez is, és az esetleges hatékonyságot nélkülöző, parttalan megbeszélés önmagában is frusztrációt okoz.
Egy felmérés szerint 2020 óta a metingeken töltött idő 13%-kal nőtt. Pedig már előtte is sok volt. Mit érdemes első körben átgondolni, hogy ezen változtassunk?
Nézd át a jövő heti naptárad, és mindegyikkel kapcsolatban válaszold meg magadnak a következő kérdéseket.
- Szükséges ez a meeting? Arról szól, hogy építse a csapatkohéziót, vagy olyan döntés meghozatala történik majd rajta, amelyhez a téma alapos átbeszélése szükséges?
- Ha tényleg szükséges, akkor gondold át: mindenképp videós találkozónak kell lennie? (Ez ugyanis jóval fárasztóbb, mint egy személyes találkozó vagy egy hanghívás.) Lehetséges, hogy csak telefonon beszéltek, és közben mindenki jár egyet?
- Nem hosszabb, mint amire feltétlenül szükséges van? (Ha 30 percnél hosszabb, akkor gondolkodj el, hogyan lehetne lerövidíteni)
- Minden meghívottnak ott kell lennie?
Ezeket a kérdéseket érdemes lehet megmutatnod kollégáidnak, vezetőidnek, hogy közösen gondolkodjatok róla. Gyors segítségként pedig kipróbálhatják ezt az egyszerű trükköt: az egyórásra tervezett meetingeket írjátok át 45 percesre, hogy legyen egy szusszanásnyi időtök két meeting között.